Stup trantorit

Creat de PricopArthur, Septembrie 01, 2008, 11:22:11 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Stup de productie in acest an. Albina ouatoare acum. Cam 12 - 14 rame de albina, in celule larve de 2 - 3 zile.
Am mai multe alternative:
- sa il unesc cu vecinul prin scuturare, dar si vecinul lui e puternic;
- sa pun in locul lui un roi, dar albina zburatoare a roiului se va intoarce pe vechiul amplasament, si nu am garantia ca din albinele ouatoare nu vine si una inapoi si atunci paguba e mai mare;
- sa ii iau toate ramele si sa-i dau o matca in colivie sub un hranitor;
- sa il mut pe o noua vatra si langa el sa pun roiul cu care o sa il unesc.
Ce ma sfatuiti? Alte alternative?
Multumesc
Miere multă şi inimă curată!

filip

E cam complicat e tarziu,nectar in natura nu prea e.Cum as incerca eu;
As lua lada cu stupul trantorit fara sa o desfac si as duce-o  la distanta de 2 km.In locul stupului trantorit as pune o lada cu rame ,peste rame o folie gaurita cat sa treaca doar o albina.Iar in magazie as pune un roi.Albinele vor veni la aceasi locatie iar roiul ar fi protejat de albine prin trecerea lenta dintr-un corp in altul.Albinele trantorite nu vor fi in stare sa zboare asa distanta mare.In magazie stropesti putin ramele cu ceai de ceapa.Succes,astept si alte pareri.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Aici nu pot sa dau nici un sfat. Nu am avut de multe ori stupi  bezmetici. Am incercat mai multe metode de redresare.De 2 ori am distrus si cate un nucleu cu regina, am pierdut 4-5 regine o singura data am reusit si atunci din intamplare. Acum m-am documentat in legatura cu metoda de narcotizare cu ajutorul azotatului de amoniu, dar nu am avut ocazia sa incerc metoda.

eusebiu

eu scutur albina  la 1-2 km . care vine bine restul la revedere!
Albina vine inapoi aproximativ jumatate[la 1-1,5km].A 2zi unde s-ascuturat stupul gasiti albina in ghem ca la roii asezati pe pom[locul unde au fost scuturati].

gudas valentin

Eu as lua de buna metoda lui domn filip,in perioada asta sunt slabe sanse de reusita.
Se va pierde ceva albina dar tot ramane.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

stefan1

Eu nu stiu daca a incercat cineva sa scuture abina la 2 km de stup! Oare cata din albina stupului stie sa gaseasca vechiul loc de la asa o distanta? Eu cred ca nici un sfert din albine nu vor sti sa se intoarca. La nemti am vazut recomandarea sa se scutue la 2-300 m departare, dar si asta mi se pare foarte mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Stupul trantorit are albina matura,culegatoarele nu au nici o problema ,culeg nectar normal.Daca distanta e mica sar putea sa ajunga albine ouatoare.Astea nu-s una doua ci mai multe.In al doilea rand un stup bezmetic e sortit pieriri.De regula vara cand ai gasesc eu ii desfintez.Da acum e mai greu ,albinele culegatoare vor cauta o lada unde sa intre ,se pot declansa batalii in toata regula .Asta e parerea mea,acum fiecare cum considera,.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Cred ca intai voi afuma albinele sa ia miere in gusa, apoi le voi scutura la 200 - 300 m. In loc voi pune un nucleu (acum sunt cam pe 8 - 10 rame 3/4 si 4 -5 puiet). Daca zburatoarele din nucleu se intorc, tot raman 6 rame cu albina.
E posibil ca la aceasta distanta sa ajunga si ouatoare inapoi, si atunci nu e bine. Am mai scuturat stupi trantoriti la distante mai mici, si nu am avut probleme.
2 km mi se pare cam mult.
Oricum va multumesc, si promit sa va tin la curent.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Parerea mea este ca majoritatea culegatoarelor unui stup zboara pe o zona destul de apropiata de stupina si doar putine ajung la 2-3 km de stup, doar in conditiile cand nu e un cules mai apropiat. Si cele care zburau asa departe se poate sa fi cules pe alta directie decat in care am scuturat noi albinele si deci sa nu stie sa se intoarca. Numai cine a experimentat ne poate spune cam in ce procent sa intorc albinele de la asa o distanta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: filipStupul trantorit are albina matura,culegatoarele nu au nici o problema ,culeg nectar normal.Daca distanta e mica sar putea sa ajunga albine ouatoare.Astea nu-s una doua ci mai multe.In al doilea rand un stup bezmetic e sortit pieriri.De regula vara cand ai gasesc eu ii desfintez.Da acum e mai greu ,albinele culegatoare vor cauta o lada unde sa intre ,se pot declansa batalii in toata regula .Asta e parerea mea,acum fiecare cum considera,.
ok, atunci mai bine sa fie lasat sa moara de la sine pt a nu produce si alte pierderi ?

balasbebe

Eu mut stupul bezmetic, de 2-3 ori, pana nu mai ramane decat cu foarte putine albine. Daca se muta seara, albinele care ies dimineata, intra in stupul alaturat, fara sa creeze, cel mai mic semn, ca este intrusa. Trebuie doar apropiata putin lada in care dorim sa intre albinele. Albinele ouatoare, sunt mai grele, si nu vor iesii la cules, sau dupa apa.
incercati

PricopArthur

Citat din: balasEu mut stupul bezmetic, de 2-3 ori, pana nu mai ramane decat cu foarte putine albine. Daca se muta seara, albinele care ies dimineata, intra in stupul alaturat, fara sa creeze, cel mai mic semn, ca este intrusa. Trebuie doar apropiata putin lada in care dorim sa intre albinele. Albinele ouatoare, sunt mai grele, si nu vor iesii la cules, sau dupa apa.
incercati
Daca citeam mai devreme era bine. Acum, stupul besmetic si cu un roi sunt deja pe vatra de iernare. Albina din primul stup nu va avea prea mult de ales.
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Spune-ne si noua rezultatul.

PricopArthur

L-am scuturat ieri, fiecare rama in alt loc. La urdinisul celeilalte lazi, multa albina vroia sa intre. Totul fara agresivitati. Zilele astea, cand voi avea timp, voi vedea daca mai e matca.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Sunt curios ce a iesit. Tata a gasit pe o vanata unde scuturasem albine, un ghemulet de albine a doua zi dimineata. Din mila pentru ele, le-a dus pe scandurica de zbor a roiului ce primise albina.
Asta inseamna ca o parte din albina ouatoare a patruns in stup.
Maine deschid lada.
Miere multă şi inimă curată!