Marcarea Reginelor

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 02:48:08 PM

« precedentul - următorul »

D006

normal ca e vrajeala, altfel s-ar sugruma reginele alea imediat.
te felicit, filip!
:rotfl:

D006

Daca gogoasa este prea mare luati cate o bucatica, sa nu va inecati. Ce publicitate d-le?
Felicitati-l dupa ce vedeti filmul (il pot pune la dispozitia oricui). :nono:  :nono:
Am incercat sa postez, intodeauna, cat mai exact si cu referinte clare pentru a fi o sursa de incredere si a castiga respectul dvs.(verificati)
A crede ca le stim pe toate ... nu este o filosofie inteleapta.

filip

Domnule lulache,am crescut printre albine.O matca poate traii aproximativ 5 ani.Matca prin schimbarea linistita convietuieste in liniste si pace fiind gasite pe acceasi rama.Dar la iesirea din iarna de regula se gaseste doar matca tinara.De asemeni se pot gasi 2,3,4 matci intr-un stup despartite de gratii haneman.Care este metoda prin care se anhileaza mirosul dintre matci?,stiut fiind ca fiecare are miros individual.Trebuie explicat pentru incepatori sa inteleaga caci stupul are o singura matca si eu am indoieli cu cele 3 matci din acelasi an pe acceasi rama.Daca sunt matci mature de ce nu este puiet de toate virstele pe ram caci doar au spor la ouat?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

D-le Filip,... am convingerea ca nu ati trait degeaba printre albine.
Cred ca acum putem avea o discutie care sa explice nelamuririle dvs.
Puiet de toate varstele exista pe rama. Unghiul de fotografiere, fata de rama, nu permite observarea larvelor.

D006


D006

Si ca lucrurile sa fie si mai clare pe cealalta parte avem o botca capacita

D006

Matcile tinere sunt imperecheate si oua

filip

Multumesc imi ajunge explicatia.Concluzie nu e o alta rasa de albine care sa aibe 3 matci ,e schimbare linistita si matcile tinere inca nu sunt lasate de albine sa transeze conflictul.Probabil ca albinele asteapta sa inceapa ouatul matcile si apoi va ramine matca batrina si o matca tinara sau o matca tinara ori nici una.Am fost derutat de acceasi culoare a reginelor,daca era una de alta culoare eram sigur de schimbare linistita.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Stuparul care selectioneaza astfel de matci se numeste Milos Corbic fiind premiat

D006

... si medaliat pentru munca sa .

D006

Secretul tolerarii matcilor ii apartine (va dati seama). Urmarind filmul cu atentie intrezaresti anumite operatii, lucrari ... detalii care concura spre rezultatul final.

filip

Am  avut si eu citiva stupi in care din vara si pina in toamna am avut doua matci,eu folosesc botcile din schimbarile linistite exploatind la maxim stupul respectiv.Il ajut cu puiet de la altul si las matca sa scoata citeva generatii de botci pe care le folosesc.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

..tot ce este posibil...niciodata nu le stim chiar pe toate...
Poate este posibil dar unde noi am citit si vazut ca nu ar fi posibil ni se pare cam ciudat..
Unde traieste si practica apicultura dl Milos Corbic?...Poate nu are carpatina noastra...sunt multe variante care pot fi discutate..

D006

Cred ca in Serbia. Singura legatura cu d-l Milos Corbic este un dvd cu povestea d-lui.

D006

..inseamna ca albinele dinsului sunt apropiate de carpatina noastra..
Imi place sa vad oameni care lucreaza...cred intr-o ideie si reusesc .. Eu nu cred ca as reusii, deoarece nu prea am timp si nici stiinta necesara sa ma arunc la asemenea experimente..