Marcarea Reginelor

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 02:48:08 PM

« precedentul - următorul »

D006


D006

Bine v-am regasit d-l Drone.

balasbebe

Eu folosesc atat trusa de la Faget, cat si oja de ungii. le marchez, in doua variante, sa vad care metode este de durata. In momentul in care le marchez, "pictez"si pe capac, cu aceeasi culoare, ca sa nu mai folosesc, alta evidenta.

D006

folosesc de la eurohonig marker-ul...
ani in urma foloseam tus corector de la librarie...e alb se distinge ok...nu ma intereseaza sa marchez matcile culoarea dupa an ...daca are populatie oksi oua compact si mult cantitativ  poate sa fie matca si de 3 ani...Daca are puiet slab cantitativ - rame cu oua  larve si puiet capacit...si calitativ-puiet pestrit..depune mult trintor poate sa aiba matca respectiva si sub 1 an ca o schimb..

PricopArthur

Am incercat cu corector, dar se curata. Si sincer, parca imi e frica. Nu am vazut pe cineva marcand matcile.
Miere multă şi inimă curată!

D006

...dupa ce marchez matca o mai tin putin imobilizata pt a se usca marcajul iau cu dalta sau cu degetul niste miere -sparg de la coroana unde este capacita si dau cu miere pe matca ..o naclaiez ca lumea apoi naclaita de miere o las libera pe fagure...si se misca greu albinele vin si o ling si totul este ok...
Corectoare nu toate erau bune ..numai unele pe care scria cu verde pe eticheta alba ..acum mi-am luat citeva markere de la Eurohonig si totul este ok...

filip

Cred ca cel mai bine e sa incercati sa marcatii trintori la inceput,va fi un bun prilej de a avea dexteritate si nu pierdeti nimic in vara aveti trintori la greu.Odata ce prinzi indeminare sti cit de tare sa stringi o matca fara sa o ranesti.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Dle Drone, am vazut filmul.
Pasii sunt intr-adevar simpli. Trebuie sa imi fac timp si pentru aceasta operatie. Normal ca intai cu trantori. Necazul e ca matcile sunt mai fasnete si am mai patit-o sa le scap din mana.
INTREBARE: matcile le marcati ininte sau dupa fecundare?
Miere multă şi inimă curată!

D006

..eu cind am timp sar si mai marchez la matci..dar marea majoritate le marchez cind cred ca sunt ok cu ouatul...Marcajul reprezinta un fel de avizare..
  Pt imobilizare folosesc o scula facuta din ''invizibila''folosita de cind eram copil,.. elasticul este mai strins si sus are ''cracii''mai mari pt a prinde si fixa de fagure ''invizibila'' care ne tine in elasticul intins, matca...--nu am cu ce sa fac poze nici nu stiu momentan,.. dar in curind se va rezolva..

filip

Eu le marchez inainte de imperechere de regula dar sunt si  exceptii.Iar dupa ce le tin putin sa se usuce lacul pun putina miere.Daca e eliberata fara miere e posibil sa fuga pe rame iar albinele sa o atace .Daca are miere pe aripi si corp albinele sar in ajutor sa o curete. :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Pt. imobilizarea si marcarea matcii

D006

Apoi eliberarea ei.

PricopArthur

Am incercat sa confectionez acel capac pt. imobilizarea matcii, dar nu mi-a iesit. Ori nu puteam sa ii las descoperit toracele, ori scapa prin gauri. Am citit ca se foloseste par de cal, dar nu mi-a iesit.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..am vazut la Adelika o oferta de makere pt matci..a folosit cineva modelul acesta de marker?....

filip

Vad o poza postata in 06 11 2007 cu trei matci marcate din accelasi an ,acceasi culoare cel putin ,asezate pe acelasi ram.Eu unul nu o inghit o asa gogoasa,e chestie de publicitate la matci[Una e sa convietuiasca doua matci,prin schimbare linistita o perioada de timp si alta e sa faci o poza cu trei matci pe un ram,avind acceiasi culoare care reprezinta anul}
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)