tehnica(practica) transvazarii, scule si ustensile necesare,

Creat de valter, Noiembrie 06, 2009, 06:46:07 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Citat din: dacianu11 din Noiembrie 18, 2014, 09:13:25 AM
Pana aici am inteles, multumesc. Trec la urmatoarea etapa......am inteles ca matcile sunt de 3 feluri: 1) matci de schimbare linistita. 2) matci de roire. 3) matci de salvare. Matcile de schimbare linistita sunt cele mai bune pentru ca botca este crescuta in prezenta matci. Matcile de roire sunt din botci de roire, merg si astea. Cele de salvare sa te feresti de ele.   Acum, prin metoda aceasta de a creste matci, ce se urmareste? Eu ma gandesc asa: 1)Ai matci atunci cand doresti tu, nu cand vor albinele (frigurile roitului) 2) Simuleaza schimbarea linistita pentru ca botca este crescuta in prezenta matci. Am inteles bine aici sau am ascapat ceva?

Nu pot sa iti raspund despre matcile de schimb linistit, nu am avut astfel de situatii.
Ce fac albinele din starter carora le-ai dat larve? Se salveaza, si isi cresc regina. Avantajul e ca iti cresc regina din materialul pe care il dai tu. Si in interalul de timp care il vrei tu.
Reginele tinere roiesc mult mai greu insa nu se exclude roirea daca au conditii. Se urmareste si inlocuirea reginelor cat mai des (1-2 ani) din motive de performanta si de evitare a roirii pe cat posibil.
Am citit si eu ca o regina finisata in prezenta altei regine in stup creste calitatea materialului obtinut. Nu comentez acest aspect, deja sunt lucruri de finete.
Hrana din abundenta (laptisor), familia din care se preleveaza larve, starea de sanatate a starterului si finisorului, culesul din natura si temperaturile zi/ noapte sunt de asemenea foarte importante.
Regina o cresti. Dar apoi mai e important si TRANTORUL.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Tu poti controla doar 50 % din proces - matca. Restul depinde de natura pt ca nu decizi tu cu cine se imperecheaza decat daca faci inseminare artificiala, si prin tara nu se practica. Nici cei de la institutul apicol VHarnaj nu fac. Poti ajuta daca cresti in anumite familii multi trantori, daca dai material genetic bun concurentei, adica vecinilor prin cadoul de matci de prasila etc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Nu am detaliat dar la ce ati mentionat dumneavoastra ma gandeam si eu cand am amintit de trantori.
Ceea ce putem face este sa eliminam trantorii din familiile fara potential, si sa speram ca vom avea noroc de trantori buni la imperechere.
Nu cred ca va face cineva curand in Romania inseminare artificiala pentru ca e scump si matcile imperecheate natural sunt ieftine.
Sa dea Dumnezeu sa ma insel.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Matca oricum se imperecheaza cu cei mai buni dintre trantori.Exista o batalie intre trantori care sa se imperecheze cu ea. Ea zboara in viteza iar cei mai rapizi si mai vigurosi dintre trantori ajung sa se imperecheze cu matca. Cand iese din stup matca este urmata de o suita de trantori, inclusiv din stupul ei. Vara asta am surprins fenomenul asta. La inceput mi-am zis "A roit si asta!" cand am vazut matca asezandu-se pe o creanga de prun. Imediat s-au strans in jurul ei sute de trantori care bazaiau. Imi pusesem in gand sa ma duc sa aduc galeata sa culeg roiul. Imediat am vazut zburand matca si in mare viteza mii de trantori dupa ea. Totul a durat foarte putin.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dacianu11

Ce conditii trebuie sa indeplineasca starterul si ce conditii finisorul? Larvele din ce familii se recolteaza?

dan sebastian

Recoltezi larvele foarte tinere de la cei mai buni stupi din stupina, cei care vrei sa-i inmultesti, starterul va fi un stup foarte puternic caruia ii scoti matca si puietul necapacit, iar finisorii sunt cateva familii normale la care ai gratie haneman sa nu poata ajunge matca la botci.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dacianu11


TDI

Larvele cele mai tinere, înseamnă larve de pana-n 24 de ore maxim. Maxim 96 ore din momentul in care matca le-a depus pe rama.

un OM

Alegi o rama usor maronie, stropesti cu sirop, o asezi in centrul cuibului (dupa ce ai tinut strans cateva zile cuibul), controlezi din 3 in 3 ore, vezi primele oua, notezi in palma ora si ziua  :). Succese.

marian sima

Caut tipul de botca cu piciorus si guler (modelul canadian).
Din pacate nu-l gasesc treaba este ca nu il doresc doar eu asa ca vreau sa fac o matrita .

Am eu doua idei una este mai simpla insa alta este mai functionala.

La prima botca are decat un guler ca sa o altoiesti pe rama.

La a doua gulerul vine modificat si se pate atasa colivia Nicot.

Piciorusul il realizez eu pe urma insa sant in dilema cu modelul de guler pe care sa-l adopt.

Cum sa fie mai bine?

marian sima

Modelul de guler care permite atasarea custi Nicot.
Insa botca cu acest tip de guler nu va avea un aspect placut.

Si in ultima poza e botca canadiana.

cornelioandanciu

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 18, 2014, 04:19:26 PM
Tu poti controla doar 50 % din proces - matca. Restul depinde de natura pt ca nu decizi tu cu cine se imperecheaza decat daca faci inseminare artificiala, si prin tara nu se practica. Nici cei de la institutul apicol VHarnaj nu fac. Poti ajuta daca cresti in anumite familii multi trantori, daca dai material genetic bun concurentei, adica vecinilor prin cadoul de matci de prasila etc.
Este bine si atata.Eu imi fac singur reginele, nu am nevoie de multe, am stupi putini, dar pot sa confirm ca de cand am inceput sa transvazez,reginele obtinute copiaza fidel caracteristicile mamelor lor! Este o adevarata placere cand vad asta!
Va salut.

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

TDI

Citat din: RazvanTi din Decembrie 05, 2014, 09:27:12 AM
Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 04, 2014, 08:59:51 PM
...reginele obtinute copiaza fidel caracteristicile mamelor lor...

ei haaaai sa nu exageram... :hi:
Ar fi ideal sa fie asa. Dar având in vedere ca înafara de genomul propriu matcii contează enorm si trantorii cu care se imperecheaza, materialul seminal fiind cel care da caracteristica finala familiei.
Sa nu uitam ca dintr-o singura matca se pot obtine 1000 matci-fiice, toate diferite.
Altfel... s-ar dubla productia de miere.

Ignatov Andrei

Citat din: RazvanTi din Decembrie 05, 2014, 09:27:12 AM
Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 04, 2014, 08:59:51 PM
...reginele obtinute copiaza fidel caracteristicile mamelor lor...

ei haaaai sa nu exageram... :hi:

Nu confunda "caracteristicele" cu insusirile !!!

Cornel se refera la aspectul exterior, identic cu cel al mamei, deci are dreptate !