tehnica(practica) transvazarii, scule si ustensile necesare,

Creat de valter, Noiembrie 06, 2009, 06:46:07 PM

« precedentul - următorul »

sorin_horezu

Valter, a cata zi dupa transvazare se face mutarea botcilor din familia starter in familia finisor??? Se poate folosi familia starter si ca familie finisor??? Daca se poate folosi, care sunt dezavantajele???
Merci.
Cu apicultura nu e asa usor cum crede lumea.

valter

A cata zi se muta rama port botci in finisor?
Daca este transvazare simpla a doua zi aproximativ dupa 24 ore.
Daca se face transvazare dubla dupa doua, trei zile(in situatia in care vrei sa ai toate botcile din dubla)
Se poate folosi familia starter ca si familie crescatoare, acest procedeu l-am practicat pana la momentul cunoasterii domnului Ratia.
Dezavantajul in cea dea doua situatie o reprezinta lipsa feromonilor matcii izolate la parterul finisorului, feromoni ce transmit semnalul anecbalie, altfel starter si finisor in acelasi timp ar reprezenta matci valoroase din orfanizare.
Sper ca raspunsurile sa va satisfaca.
:hi:
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Recoltarea botcilor din transvazare;
-rezulta in urma unei aritmetici simple: 4+12=16-0,5=15,5
-4-zilele de viata ale larvei-12-24 ore;
-12 zile diferenta de pana la ciclul complet de viata intracelula a matcii;
-o,5 marja de siguranta, in scopul evitarii eclozarii primei matci;aceasta valoare pentru incepatori poate fi inlocuita usor cu una zi fara probleme;
Pentru siguranta se pot folosi materiale Nicot sau bigudiuri si dormim linistiti inainte de recoltarea botcilor.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Eu folosesc urmatorul calendar:
0-ziua transvazarii, hranire de stimulare.
+1-revizie , mutarea ramelor din starter in finisor.
+5-botcile sunt capacite si pot fi mutate in corpul de sus a unei familii care are cuibul izolat cu gratie hanneman, eventual in incubator. Se intrerupe hranirea.
+6-8- perioada in care rama port botci nu trebuie miscata deoarece exista pericolul ca pupa sa cada in botca si totul este ratat.
+10 (11)- mutarea botcilor in nuclee, eventual izolarea botcilor. Eu le mut in ziua 11 dimineata.
+12-eclozarea reginelor.
Daca vremea este rece e posibil ca sa fie intarziata eclozarea  cu pana la 24 ore.

bucovineanu

Pentru a avea larve de varsta potivita si varsta apropiata folosesc separatorul pentru regina:

bucovineanu

In acesta se introduc 3 rame: una cu puiet capacit, una plina cu miere si una goala intre cele 2,unde urmeaza sa oua regina. Inainte de a fi pusa in separator rama goala trebuie sa fi stat o zi intr-o famile pentru a fi curatata si pregatita pentru ouat. Rama cu miere si cea cu puiet se pun cu albinele acoperitoare. Deasemenea se introduce regina de la care dorim sa crestem alte regine. Cutia se inchide cu capacut si se introduce in cuibul familiei de prasila. Eu fac aceasta operatiune spre seara. De cele mai multe ori regina incepe sa depuna oua dupa cateva ore. In ziua 4 nesocotind ziua cand am facut operatiunea vom avea larve bune pentru transvazare.

balanescuadrian

Citat din: valterDe la stanga la dreapta : spatula,picking chinezesc,pana-in pana.
ca incepator va intreb! care vi s-a parut cea mai eficienta?? pp ca spatula!!

valter

Completarile bucovineanului excelente, adevarat profesionist.
Am folosit spatula in perioada 2000-2008, in 2008 i-am imprumutat-o lu Bizdubacu uitucu care intentionat n-a returnat-o.
Din 2008 primavara folosesc pikingul chinezului-supereficient.
De la Montpelier am cumparat spatula de argint pe care am expus-o si o sa o folosesc la anu, din respect pentru poporul lui Napoleon Bonaparte.
Pana am s-o folosesc cand dau faliment cu matcile.Ptr incepatori este ideala, daca o mai tin si doua zile in apa, la 'muiat.
sanatate.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Multumesc pentru apreciere dle Valter. Calendarul e bine de tinut minte.

valter

Sa revin cu o corectiva, urmare la valoarea optima a intervalului de timp dintre prima si a doau transvazare-citita in cartea''cresterea matcilor'' tradusa de Harnaj dupa F RUTNER- Rutner apreciaza ca durata optima ar trebui sa fie cuprinsa intre 10-14 ore.
La un interval mai mare de 14 ore sa constatat ca laptisorul de matca a-si modifica compozitia partial, corespunde unei larve de varsta matura si nu uneia noi de 1 1/2 zile.
Cum as gandi(o fac destul de rar)-modific vechiul obicei.
Prima tranvazare seara f tarziu-ora 18-19.30.
A doua transvazare nu mai tarziu de 8 de dimineata.Sau.
continua cineva?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Am mai scris despre acest lucru, citit tot din lucrarea lui Rutner si confirmat in practica. Calitatea reginelor obtinute prin dubla transvazare nu este superioara celor obtinute prin transvazare simpla.

sorin_horezu

Valter, se poate incepe cresterea matcilor in perioada salcamului (dupa 10 mai) astfel incat imediat dupa salcam sa dai botcile direct la roiuri pentru imperechere???
Cu apicultura nu e asa usor cum crede lumea.

valter

Eu am incercat si reusit in acest an cresterea primelor matci in perioada mentionata de dumneata, cu fecundarea acestora in jurul datei de 15-20 mai.
Calendarul cresterii trebuie bine intocmit, tinand cont in primul rand de ramele de trantori(din familiile tata) care vor fi bagate la insamantat la cel mai tarziu 10-15 aprilie.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

maximus

Citat din: valterEu am incercat si reusit in acest an cresterea primelor matci in perioada mentionata de dumneata, cu fecundarea acestora in jurul datei de 15-20 mai.
Calendarul cresterii trebuie bine intocmit, tinand cont in primul rand de ramele de trantori(din familiile tata) care vor fi bagate la insamantat la cel mai tarziu 10-15 aprilie.
nea valteru,omu spunea de 10 mai.cum scoti mata regina fecundata in 15-20 mai?si la 1 mai daca o iei la produs,nu o scoti imperecheata in 20.
   sa nu zici ca am ceva cu talica,da..daca spargi piroaie ce sa fac???

valter

Tovarasu maximilianus, iau caietu' cu lucrarile executate in 2009 si te lamureste baiatu'.
Sorin a precizat ca si data dupa 10 mai, dumneata citesti sau doar privesti?
Daca pentru tine 20 mai e inainte de 10 mai sa-mi spui cum sa construiec un grafic convenabil. Cert este un lucru, eu am avut in 2009 matci fecundate la 20 mai din transvazare in urma comenzii unei stimate doamne(clona) de pe celalalt taram pe nume eugenia barcan. Ma repet fecundate.
Eu zic sa nu te strofoci prea tare cu chiroanele(asa le zicem noi moldoveni-r'atiai Bunului de olteni) ca-ti plezneste vreo vena si-i pacat de dumneata.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.