tehnica(practica) transvazarii, scule si ustensile necesare,

Creat de valter, Noiembrie 06, 2009, 06:46:07 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: marius_vfp din Mai 16, 2012, 11:19:33 PM
domnule bucovineanu , credeti ca daca asi introduce rama port botci intr-o familie care e in frigurile roitului se intampla ca botcile sa fie intepate, ar fi vreun avantaj daca asi introduce rama in astfel de stup, iar botcile trase de ele sa le rup?
multumesc.
Nimeni nu recomanda cresterea reginelor de catre familii intrate in friguri. Daca se intoduce rama cu larve transvazate intr-o familie intrata in friguri, chiar daca distrugem botcile din acea familie, botcile noastre nu vor fi luate in crestere, albinele vor construi alte botci in care regina va ponta. Daca introducem rama cu botci inchise intr-o familii in friguri, dupa ce am distrus botcile acelei familii, exista si varianta ca acea familie sa se razgandeasca si regina sa le intepe. Teoretic ar putea sa fie si reusita, dar nu am incercat. Cel mai simplu e sa introducem acea rama intr-o familie cu 2 corpuri in corpul de sus, dupa ce am pus o gratie Hanemann intre corpuri, regina fiind in corpul de jos.

Mihai Sergiu

 Ar fi tarziu daca un decursul saptamanii as mai efectua o transvazare?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

marius_vfp

salut , azi am executat inca o transvazare , sper sa-mi reuseasca , e ultima pe anul asta ,  matcile le voi pastra peste iarna in nuclee la caldurica in pod sa vad daca rezista
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristi78

Buna ! Au rezistat matcile peste iarna in nuclee ? cum ai procedat ca vreau sa fac si eu ? Multumesc! :thanks:

marius_vfp

anul trecut a fost plin de viespi , au omorat cateva  matci in nuclee am trecut matci in roi pe 3 rame normale.

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

apivasmob

Citat din: bucovineanu din Mai 17, 2012, 09:44:30 AM
Citat din: marius_vfp din Mai 16, 2012, 11:19:33 PM
domnule bucovineanu , credeti ca daca asi introduce rama port botci intr-o familie care e in frigurile roitului se intampla ca botcile sa fie intepate, ar fi vreun avantaj daca asi introduce rama in astfel de stup, iar botcile trase de ele sa le rup?
multumesc.
Nimeni nu recomanda cresterea reginelor de catre familii intrate in friguri. Daca se intoduce rama cu larve transvazate intr-o familie intrata in friguri, chiar daca distrugem botcile din acea familie, botcile noastre nu vor fi luate in crestere, albinele vor construi alte botci in care regina va ponta. Daca introducem rama cu botci inchise intr-o familii in friguri, dupa ce am distrus botcile acelei familii, exista si varianta ca acea familie sa se razgandeasca si regina sa le intepe. Teoretic ar putea sa fie si reusita, dar nu am incercat. Cel mai simplu e sa introducem acea rama intr-o familie cu 2 corpuri in corpul de sus, dupa ce am pus o gratie Hanemann intre corpuri, regina fiind in corpul de jos.

Dar daca se ridica matca impreuna cu ramele ouate , lasandu-se numai cele cu larve si capacite ,acea familie fiind orfana nu credeti ca va lua in crestere o rama cu port botci ?
Sanatate tuturor apicultorilor

morozan simion

pentru zona de deal mai clar in zona bistrita cand este perioada propice pentru a incepe cresterea matcilor?

bucovineanu

Citat din: apivasmob din Mai 09, 2013, 07:57:10 PM
Citat din: bucovineanu din Mai 17, 2012, 09:44:30 AM
Citat din: marius_vfp din Mai 16, 2012, 11:19:33 PM
domnule bucovineanu , credeti ca daca asi introduce rama port botci intr-o familie care e in frigurile roitului se intampla ca botcile sa fie intepate, ar fi vreun avantaj daca asi introduce rama in astfel de stup, iar botcile trase de ele sa le rup?
multumesc.
Nimeni nu recomanda cresterea reginelor de catre familii intrate in friguri. Daca se intoduce rama cu larve transvazate intr-o familie intrata in friguri, chiar daca distrugem botcile din acea familie, botcile noastre nu vor fi luate in crestere, albinele vor construi alte botci in care regina va ponta. Daca introducem rama cu botci inchise intr-o familii in friguri, dupa ce am distrus botcile acelei familii, exista si varianta ca acea familie sa se razgandeasca si regina sa le intepe. Teoretic ar putea sa fie si reusita, dar nu am incercat. Cel mai simplu e sa introducem acea rama intr-o familie cu 2 corpuri in corpul de sus, dupa ce am pus o gratie Hanemann intre corpuri, regina fiind in corpul de jos.

Dar daca se ridica matca impreuna cu ramele ouate , lasandu-se numai cele cu larve si capacite ,acea familie fiind orfana nu credeti ca va lua in crestere o rama cu port botci ?
Daca se orfanizeaza familia albinele vor lua in crestere o parte din botci, dar va creste botci si din larvele proprii. De aceea e neaparat sa fie controlate cu atentie ramele si sa fie distruse toate botcile de salvare. Daca este scapata o singura botca, din ea va iesi o regina mica, mai repede decat cele din rama portbotci si le va distruge pe cele din urma.

cornelioandanciu

Citat din: Cradle din Mai 02, 2012, 11:48:51 PM
macar sa va explic ce am facut poate am omis ceva
ca ustensile am folosit o lanteta chinezeasca , o rama cu botci artificiale si gratie hanneman
pe la ora 14 am inlaturat matca impreuna cu tot pietul necapacit intr-o alta lada si am lasat 3 rame cu puiet capacit plus 2 rame cu miere si pastura
am mai luat o rama cu puiet larvar si am scuturat albinele peste familia ramasa orfana
si am introdus rama cu botci artificale
pe la ora 19 am ridicat rama cu botci si rama cu larve din familia care mi sa parut cea mai buna si le-am transvazat
am pus si gratia hanneman pe o parte si dealta a ramei cu botci, am zis sa nu ma mai complic pe urma sa mai misc rama sa fac ceva cu botcile
si pe urma le-am pus in  hranitor 250ml sirop 1/1
azi dupa 24 de ori nu am mai gasit nici o larva foarte putin crescut pe cateva botci de plastic si nu am crestuta nici o botca ce celelate rame
La mine a iesit bine cu botci artificiale, dar starterul l-am facut fara nici un pic de puiet, pentru ca albinele sa nu cloceasca puietul, sa cloceasca doar botcile (sa le mentina temperatura necesara).Starterul meu a fost destul de puternic, cu albina tanara , scuturata de pe ramele cu puiet necapacit deci.Apoi starterul l-am lasat pe locul familiei batrane, ca sa preia si albinele culegatoare ale acesteia, iar matca am mutat-o mai incolo cam cu 10 metri, acolo am avut eu loc.Nu am pus gratie hanemann, pentru ce as fi pus-o daca in starter nu exista matca? Repet, la mine a iesit foarte bine.Am uitat, in cupulele de plastic am tranzvazat larve.
Va salut.

bucovineanu

Citat din: morozan simion din Mai 09, 2013, 08:30:07 PM
pentru zona de deal mai clar in zona bistrita cand este perioada propice pentru a incepe cresterea matcilor?
Acum e perioada potrivita pentru inceperea cresterii reginelor.

albinuta carina

#130
Salutare
Am si eu o mica nedumerire,sambata am tranzvazat 28 de larve in cupule de plastic (nicot),leatul de crestere a fost introdus cu o zi inainte de tranzvazare stropit cu sirop in starte pentru igienizare,familia tot cu o zi inainte a fost orfanizata si a luat in crestere doar 9 botci.
Starter -Finisor  cloake in aceas lada 20 orizontal
Familia este pe 18 rame orizontal ,matca este separata cu gratie hanneman pe 11 rame,
In momentul introduceri ramei de crestere familia starter era orfanizate 24 ore prin introducerea unei diafragme totale dupa gratia haneman si continea 7 rame cu albine doici si lucratoare ,aprox. 2 jumatati de rama cu puiet capacit.
fiecare si starterul si finisorul umbla pe urdinisuri separate.
Dupa 24 de ore 9 botci luate in lucru (foarte interesant in 1 cupula am gasit un ou perfect drept si pe mijloc).
UNDE AM GRESIT?
acum dupa verificarea facuta la 24 ore am scos diafragma totala iar gratia hanneman ramane ca sa intre in functiune finisorul.
astept pareri,critici sfaturi.......
ps.
))/
Sunt la a doua tranzvazare ,la prima au fost 10 luate in lucru di care au iesit 6 regine ,una a fost roasa i  nucleu de imperechere in una am gasit o albina cu capul in jos capacita inauntru in timp ce hranea ,alta era in stadiul de ninfa moarta .

tatar ady

Am o problema mare in finalizarea formarii matcilor.
Sunt la a 2-a incercare,din care la PRIMA am procedat astfel:
-inainte cu o zi de transvazare am bagat rama cu cupulele si un pic de miere in ele la curatat
-a doua zi format starterul
-dupa 3 ore de la orfanizare am transvazat larvele in cupule si l-am pus in starter
-urmatoarea zi dupa aprox 24 ore am pus rama cu botci frumos luate in crestere in proportie de 90% in finisor intre doua rame cu doici.
-dupa 4 zile de stat in finisor pe jumatate au inceput sa creasca fagurasi
-in ziua a 10-a cand m-am uitat pe toate erau crescute fagurasi si numai era nimic in ele . ))/
:yahoo_cry:
LA A 2-A inceracre
Am procedat la fel dar am pus gratia haneman pe rama cu botci inainte de al pune in finisor si am pus in cupule laptisor de matca inainte de transvazare.
-am verificat a 5 zi si iarasi fagurasi, doar trei au ramas frumos crescute.

Unde gresesc? ))/ :mad:

Rog ajutor. ^:)^


Porfy66

Una din cauze ar putea fi faptul ca ai cules puternic in zona si atunci instinctul de cules este mai puternic decat cel de inmnultire. Ai cumva cules semnificativ la tei?
:hi: :hi: :hi:

tatar ady

Sunt la zmeura,dar culesul nu este unul f puternic ,sub 1kg per familie.

tatar ady

Dar de ce mi-a scos toate larvele din botci?mentionez ca in a patra zi de stat in finisor  larvele erau inca in  cupule,iar in a 10-a zi de stat in finisor  nu mai era nimic in ele.