tehnica(practica) transvazarii, scule si ustensile necesare,

Creat de valter, Noiembrie 06, 2009, 06:46:07 PM

« precedentul - următorul »

Nea Costica din Buzau

#105
Bine v-am regasit colegi de forum!! :hi:
Eu nu am curajul sa fac transvarzare dar am incercat si cred ca am reusit sa obtin prima botca.
Am mutat din cuib in cat doua rame cu puiet capacit, doua cu pastura si miere si una cu puiet in duferite stadii, am izolat mataca in cuib cu gratie haneman, in cat am pus si hranitorul cu sirop 1/1. pe margini am pus ramele cu miere puietul capacit si in centru rama cu larve. La control am gasit o botca capacita si pe partea cealalta cateva necapacite. Am mutat-o intr-un starter si am bagat alta rama cu larve in locul ei. Sa vedem ce mai iese. Am sa pun niste poze. Rama cu puiet [fata spate] din poza este rama cu foita cu care am spart cuibul pe care foarte putin a lipsit sa o bag la rezerva, ea avand celulele pline cu ,,banane''  :uimit:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

marius_vfp

Citat din: Cradle din Mai 02, 2012, 11:30:21 PM
din pacate nici macar o larva nu a fost luata in crestere total dezamagit dupa prima incercare se pare ca n-am avut norocul incepatorului

salut,. ce dimensiune interioara au botcile artificiale , daca sunt prea mari poate fi si asta o cauza 8,4   8,6 mm ar trebui sa fie ,
e  bine de stropit cu sirop si dat la lins inainte de tranzvazare cu minim 6 ore .

spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Mihai Sergiu

#107
Citat din: marius_vfp din Mai 03, 2012, 07:21:37 PM
Citat din: Cradle din Mai 02, 2012, 11:30:21 PM
din pacate nici macar o larva nu a fost luata in crestere total dezamagit dupa prima incercare se pare ca n-am avut norocul incepatorului

salut,. ce dimensiune interioara au botcile artificiale , daca sunt prea mari poate fi si asta o cauza 8,4   8,6 mm ar trebui sa fie ,
e  bine de stropit cu sirop si dat la lins inainte de tranzvazare cu minim 6 ore .

spor la treaba .

deci sincer nu stiu exact dimensiunea dar sunt exact cele din poza nush daca fac publicitate dar sunt cumparate de pe proapicultura, adevaru e ca nu le-am dat cu nici un fel de sirop si in cuib au stat inainte in jur de 5 ore.
In fine urmatoarea zi am incercat din nou nu m-am lasat asa usor si am transvazat 42 de larve iar la verificare peste 24 de ore 20 au fost luate in crestere cele mai multe au fost pe leatu de jos. mentionez ca am lasat gratia hanneman doar pe o parte si fie si asta o problema?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Mihai Sergiu

ieri am transferat botcile in micronuclee, a fost ziua a 10 de la transvazare m-am grabit pentru ca azi am stiut ca o sa fie vreme grea cu ploi si sa nu ma risc insa la cateva parca se misca ceva inauntru adik la miscarea lor parca cadea ceva inauntru sa se fi rupt pupa in botca?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

cristicomanesti

Am facut cateva nuclee,am lasat rama port botci in starter de la inceput-mai erau 5...6 botci-,acum am verificat,am vrut sa scot rama pb afara,dar erau iesite 2 botci(erau cu capacelele inca lipite putin) dar mai erau si 3 botci mari..frumoase, ce sa fac?Ori erau iesite de cateva min,de ce nu le.a ros pe cele din urma? Ce sa fac? II trebuiesc cuiva? Cred ca pana dimineata se lamureste situatia lor :)

cristicomanesti

Citat din: Cradle din Mai 13, 2012, 03:26:57 PM
ieri am transferat botcile in micronuclee, a fost ziua a 10 de la transvazare m-am grabit pentru ca azi am stiut ca o sa fie vreme grea cu ploi si sa nu ma risc insa la cateva parca se misca ceva inauntru adik la miscarea lor parca cadea ceva inauntru sa se fi rupt pupa in botca?

cred ca aceasta problema am patit si eu-cu distrusul pupei in botca-pt ca am facut nucleele acum 4 zile(joi),vineri erau 3 botci deja distruse si nu era timpul sa fi iesit,le.am pus altele si acestea sambata dupa amiaza erau intregi si le incalzeau albinele.

johnysibiu

Va spuneam ca am startat cresterea de regine dupa spusele dl-ui Valter, start in colonie cu puiet larvar, finisare in colonie cu matca.Ieri am verificat nucleii, toate reginele imperecheate mai putin una.Pe deplin multumit.
Am incercat o serie noua la distanta de 8 zile (nimfele, protejate de bigudiuri le-am transferat intr-un stup pe post de incubator) insa, a inceput salcamul si, intr-o singura zi mi-a distrus toate botcile, capacite.
Sunt nerabdator sa incep o serie noua dupa terminarea salcamului.

bucovineanu

La cate zile dupa trnsvazare au fost mutate botcile? Cum au fost distruse daca erau protejate?

marius_vfp

salut , o mica intrebare am ,
domnule johny, dupa ce au fost startate larvele in starter la mutarea in finisor(in prezentza matcii)  rama cu botci e musai necesar sa fie protejata rama cu gratie sau se poate pune si fara gratie ,
incerc sa fac si eu acelasi lucru ca si dumneavoastra , cat de curand , dar nu posed gratii hanneman.
spor al treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jonny_it

Citat din: marius_vfp din Mai 16, 2012, 10:28:29 AM
salut , o mica intrebare am ,
domnule johny, dupa ce au fost startate larvele in starter la mutarea in finisor(in prezentza matcii)  rama cu botci e musai necesar sa fie protejata rama cu gratie sau se poate pune si fara gratie ,
incerc sa fac si eu acelasi lucru ca si dumneavoastra , cat de curand , dar nu posed gratii hanneman.
spor al treaba .

Da.
O gratie hanemann buna costa 15 ron, totusi se gasesc si mai ieftine, adica 6-8 ron. Nu cred ca este chiar atat de scumpa.

marius_vfp

se pare ca nu mai inteles, e necasar obligatoriu hratia hanneman sau nu ?
o zi buna
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Da, e obligatorie altfel regina din stup va intepa rivalele din botci.

marius_vfp

domnule bucovineanu , credeti ca daca asi introduce rama port botci intr-o familie care e in frigurile roitului se intampla ca botcile sa fie intepate, ar fi vreun avantaj daca asi introduce rama in astfel de stup, iar botcile trase de ele sa le rup?
multumesc.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

johnysibiu

Seria noua a fost ditrusa, din cauza salcamului.Seria mutata in stupul incubator, protejata de bigudiuri deja ponteaza!

johnysibiu