tehnica(practica) transvazarii, scule si ustensile necesare,

Creat de valter, Noiembrie 06, 2009, 06:46:07 PM

« precedentul - următorul »

cristicomanesti

e bun si la struguri sa vezi cantitatea de zahar. se pune o bobitza pe lamela

johnysibiu

Am si si eu o intrebare, ce se intampla daca in timpul transvazarii adunam si alte cele de pe fundul celulei (foite,grauncioare de tot felul), si ajung in cupula? Impieteaza cumva in dezvoltare/acceptarea larvei de regina?

jonny_it

Citat din: johnysibiu din Aprilie 23, 2012, 09:04:22 PM
Am si si eu o intrebare, ce se intampla daca in timpul transvazarii adunam si alte cele de pe fundul celulei (foite,grauncioare de tot felul), si ajung in cupula? Impieteaza cumva in dezvoltare/acceptarea larvei de regina?

Matca nu oua in botci deformate sau care nu sunt perfect curate, deci putin probabil sa ridici cu spatula altceva decat larva. Daca se foloseste spatula metalica poti sa zgarii ceara, dar faci asta de 1-2 ori maxim, dupa aceea nu se mai intampla  :)

johnysibiu

Se intampla ca atunci cand prelevezi larvele sa introduci spatula metalica mai mult decat trebuie si sa agheti foitele de pe fundul celulei si sa le porti pana in cupula...

4unix

Buna, am si eu o intrebare, cand se formeaza familia starter raportat la momentul introducerii botcilor?

Multumesc mult.

johnysibiu


4unix

As incerca metoda transvazarii simple, cea expusa de dl. Danut Puisoru in filmele domniei sale despre cresterea matcilor.
Multumesc anticipat.  :hi:

jonny_it

Citat din: 4unix din Aprilie 24, 2012, 11:40:07 PM
As incerca metoda transvazarii simple, cea expusa de dl. Danut Puisoru in filmele domniei sale despre cresterea matcilor.
Multumesc anticipat.  :hi:

Starterul(daca vrei familie orfanizata) il poti face cu cateva ore inainte sa faci transvazarea. Eu de obicei fac asta de dimineata(8 - 9) si dupa amiaza/seara introduc botcile.
Dupa ce ai luat matca daca lasi putin ramele departate si le dai cu putin fum vor "simti" mult mai repede ca nu au matca. Am facut un test si am pus botci dupa 15 minute, si eu fost acceptate aproape toate. Totusi sansele de reusita sunt mai bune dupa cateva ore.  :)

4unix

Multumesc Jonny, aseara am facut botcile/cupele din ceara de anul acesta, spre sfarsitul saptamanii vreau sa fac o incercare, e prima oara, sper sa nu ma demoralizeze rezultatul....  :hi: :hi: :hi:

Numai bine!

jonny_it

Citat din: 4unix din Aprilie 25, 2012, 09:13:46 AM
Multumesc Jonny, aseara am facut botcile/cupele din ceara de anul acesta, spre sfarsitul saptamanii vreau sa fac o incercare, e prima oara, sper sa nu ma demoralizeze rezultatul....  :hi: :hi: :hi:

Numai bine!

Este cam devreme pentru crescut matci acum. Totusi cu un starter bine stimulat nu este imposibil.  :)
Eu incep dupa 1 mai, oricum este zona mai rece aici.  :hi:

4unix

In zona sudica a fost intr-adevar mai cald si am scapat de iarna mai repede decat cei din zonele mai nordice, familiile au avut o dezvoltare buna, spun eu, asa ca voi incerca spre sfarsitul saptamanii, oricum de 1 mai sigur nu ma gasiti la mare  :rotfl: .
Merci inca o dat pentru sfaturi.  :hi: :hi: :hi:

johnysibiu

Deci am comis-o.

Start in colonie cu puiet de toate varstele.Metoda descrisa de @valter:starter si finisor in stup vertical.Transvazare simpla.

Din 18 cupule 12 au devenit botci, scor de acceptare nesperat avand in vedere dificultatile:puiet larvar, pomii in plina floare, inceputul seriei de crestere, timp de orfanizare scazut(2 ore jumatate).

4unix


jonny_it

Citat din: johnysibiu din Aprilie 25, 2012, 01:29:07 PM
Deci am comis-o.

Start in colonie cu puiet de toate varstele.Metoda descrisa de @valter:starter si finisor in stup vertical.Transvazare simpla.

Din 18 cupule 12 au devenit botci, scor de acceptare nesperat avand in vedere dificultatile:puiet larvar, pomii in plina floare, inceputul seriei de crestere, timp de orfanizare scazut(2 ore jumatate).

Chiar daca folosim familii puternice, este cules, etc etc .. totusi suntem in aprilie, deci 12 din 18 este bine.
Nu vreau sa fiu Gica Contra dar sa vedem ce matci ies si ce rezultate o sa dea, de crescut le poti creste si in martie daca vrei, totusi matcil alea trebuie sa fie hranite bine.  :wink:
De aceea cresterea de matci se face in perioada cand albinele se inmultesc natural.
Acum la o botca revine un numar mai mic de albine doici.

jonny_it

Citat din: johnysibiu din Aprilie 25, 2012, 01:29:07 PM
Deci am comis-o.

Start in colonie cu puiet de toate varstele.Metoda descrisa de @valter:starter si finisor in stup vertical.Transvazare simpla.

Din 18 cupule 12 au devenit botci, scor de acceptare nesperat avand in vedere dificultatile:puiet larvar, pomii in plina floare, inceputul seriei de crestere, timp de orfanizare scazut(2 ore jumatate).

Tot legat de cresterea matcilor si intamplari.
Anul trecut am pregatit un starter si cum in ziua respectiva nu am mai avut timp am facut a 2-a zi transvazarea. Am verificat dupa 2-3 zile si 0 botci luate in crestere la starter-ul respectiv, la ceilalti aproape toate erau luate in crestere.
Ma gandeam eu: "au ceva botcile hai sa incerc sa pun botci din ceara, nah, or fi alea mai pretentioase"; am pus 1 rama cu botci din ceara. Verific si iar 0 luate in crestere. Ma uit mai atent si gasesc oua si o matca  :rotfl:
Isi schimbase matca si erau in stup ambele matci. Una a fost luata de mine si am facut un roi iar una a ramas.
Si uite asa am exersat eu transvazarea fara nici n rezultat  :)