Apis mellifera

Creat de bee_lover, Decembrie 30, 2007, 06:51:16 PM

« precedentul - următorul »

emil.oltean

CAM ASA,D-le Milu.sa ne tii la curent.Si mai discuta cu acel stupar,poate mai invatam si noi lucruri bune pe care sa le aplicam si la noi.Intreaba-l si modul cum le alimenteaza artificial ,aerisirea pe care o au lazile,ce mincare le lasa pentru iarna,despre tratamente s.a.Cine stie de unde sare iepurele.

dodoc george

Experientele sint bune si de foarte multe ori dau rezultate edificatoare.
Cum va ginditi sa urmariti cu atentie ce se intimpla?
Exista poze cu varooua ranit de albine?
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george


Nu ati putea cum se numesc acele albine si ce calitati au? Am progresa si am sti macar la ce poarta sa batem.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

milu56

O sa va tin la curent cu toate.

apicmd

BPR!!!!

mape 48-petru manea


cornelioandanciu

Citat din: milu56 din Martie 02, 2011, 06:03:21 PM
O sa va tin la curent cu toate.
Domnu Milu, spuneati candva pe un alt forum ca ati descoperit o reteta care consta in amestecarea a doua produse din stup, si albinele scapa de parazitul varroua.Am tot asteptat, dar nimic...
Va salut.

milu56

Albina iesita din faguri naturali crescuti fara foaie de ceara cu celule artificiale si ceara 100% naturala produsa de albina,chiar si rasa amintita mai sus sa reziste la paraziti are nevoie de faguri naturali.Aici cred ca e secretul.Experientele le facem acum pe MER modificat:

nicomico

Din ce am vazut in youtube spunea un cercetator ca a gasit pe o insula o colonie de albine cu celulele construite la dimensiuni mai mici ,acestea putand sa se deparaziteze singure.Acesta a examinat cu mare atentie resturile din tavita si a constatat ca multi din varoua erau facuti bucati,de unde si ideea ca unele albine se curata singure.

zdd

Citat din: nicomico din Aprilie 28, 2012, 04:55:55 PM
Din ce am vazut in youtube spunea un cercetator ca a gasit pe o insula o colonie de albine cu celulele construite la dimensiuni mai mici ,acestea putand sa se deparaziteze singure.Acesta a examinat cu mare atentie resturile din tavita si a constatat ca multi din varoua erau facuti bucati,de unde si ideea ca unele albine se curata singure.
interesant ,foarte interesat
grabeste-te ...incet ?!

nicomico

ZDD sauCCD cum iti zice ai tai ,interesante sunt postarile tale.Toate au legatura cu albinele si apicultura in general.Cred ca mare ti-a fost surpriderea cand ai descoperit acest forum APIARDEAL ,in care se discuta despre albine nu de roboti.Parerea mea este ca ar trebui sa incepi sa discuti ceva la obiect nu aberatii.Te vad ca un copil care nimeni nu-l baga in seama si atunci mai trintesti ceva prin casa sa fi bagat in seama.Poate esti superior noua si atunci trebuie sa treci la "nivel 2".