Loca americana

Creat de dragos2006, Ianuarie 15, 2009, 09:34:43 PM

« precedentul - următorul »

D006

E corect ,deci ai 5g de  oxitetraciclina,o lingurita are  cam 5g.

D006

va multumesc pentru sfaturi sper sa mearga dar un semn de intrebare ramine eu am avut stupii stationar nu au fost mutati din acea locatie de7ani si am avut tot timpul familii sanatoase si puternice in jurul meu sunt vecini care au stupine de diverse marimi de la 2-3 stupi la160 unul din ei a adus loca in zona si chiar daca rezolv problema stupilor mei nu am certitudinea ca la anul nu o patesc iarasi .daca am fi toti responsabili de actiunile noastre ce bine ar fi eu nu pot sa merg din poarta in poarta sa-i intreb pe fiecare si oricum nu ar recunoaste ca are loca

D006

Normal ar  fi  sa  se  anunte,cind  apare  loca e  cam  greu de  rezolvat  problema.In Anglia cind  apar probleme  de  genul  asta se  ard  stupii fara  nici  o  discutie .

D006

cel mai ieftin tratament pentru Loca Americana este FOCUL nu va amagiti cu tratamente ca nu faceti nimic ameliorati boala numai si va distrugeti stupina

D006

Citat din: spartacus25cel mai ieftin tratament pentru Loca Americana este FOCUL nu va amagiti cu tratamente ca nu faceti nimic ameliorati boala numai si va distrugeti stupina
Daca  ai  avea  500  de  stupi cu  loca ce - ai  face?Un  sfat,trebuie  sa  invatam sa  traim cu  boala.Daca  descoperi  la  timp  boala sunt  deacord  cu  dumitale,focul  salveaza  stupina.

D006

Dacă vecinul meu la 100m are locă ce pot eu să fac să nu ajungă și la mine ?

D006

Trebuie  convins  sa-si  distruga  stupina,poti  pune  si  ceva bani  pt  al  convinge.Muta  stupii  lo  o  distanta mai  mare  si  fii  cu  ochii  pe  stupi.

D006

păi omu nu vrea să-i distrugă bagă mereu antibiotice în ei , dacă nu vrea nu vrea ce putere am eu și are vreo 70

D006

Mai studiati legile si mergeti la filialele ACA din judetele dumneavoastra si veti afla ca se ACORDA DESPAGUBIRI  pentru stupii infectati si distrusi  pt. a opri Loca . E ceva de alergat dar va recuperati  100% banii pe investitie.

D006

Citat din: spartacus25cel mai ieftin tratament pentru Loca Americana este FOCUL nu va amagiti cu tratamente ca nu faceti nimic ameliorati boala numai si va distrugeti stupina
daca copilul iti este diagnosticat cu gripa porcina? datii foc si sunteti sigur ca ati distrus virusul.  :rotfl:

D006

Ceva preventiv nu pot să le dau să nu ajungă și la mine loca
care sunt șansele ca loca să ajunga la mine stupina bolnavă are 100m de la a mea

andrei_salaj

toate sansele din lume

centrifuga

Citat din: daniel ciobanuCeva preventiv nu pot să le dau să nu ajungă și la mine loca
care sunt șansele ca loca să ajunga la mine stupina bolnavă are 100m de la a mea
Doi carausi certi:
1)trantorii care circula de la o familie la alta
2)albinele dumitale care ataca stupii slabiti de boala ai vecinului si aduc miere contaminata in stupii lor!

bucovineanu

Loca precum si alte boli nu pot fi eradicate si se mentin active mai ales din cauza celor care au cativa stupi, de obicei  cumpara albine si le pun in stupi vechi, ba mai folosesc si rame vechi primite de la alti "stupari" carora le-au murit albinele. Ajunse in aceste conditii se reactiveaza sporii si apare loca sau alta boala. In cele din urma albinele mor, si de cele mai multe ori proprietarii nu stiu ca trebuie sa inchida bine stupii si sa topeasca fagurii si astfel focarul este activ. Atentie cei care aveti astlel de "stupari" in raza de actiune a albinelor proprii.

milu56

UN ROI NATURAL SANATOS
E frumos cand poti sa pui albinele pe totul nou,dar daca nu ai posibilitate merge si vechi, lazi ,rame nu se intampla nimic daca sunt curatate si dezinfectate este mai bine,dar albinele cand intra intro casa noua , este lada noua sau veche intai o dezinfecteaza,au si albinele substantele lor de dezinfectare. Trebuie sa aiba cules de nectar si atunci totul se rezolva,fagurii vechi nu merita sa ii folosim.