Loca americana

Creat de dragos2006, Ianuarie 15, 2009, 09:34:43 PM

« precedentul - următorul »

D006

As  vrea sa  va  intreb ,ce  stiti despre  medicamentul  numit Tilosina.(il  folosesc  veterinarii  la  porci).Cu  acest  medicament  se  trateaza  si  loca ,cica  cu  rezultate  ffbune.Medicamentul  trebuie  sa  fie  sub  forma de praf si  nu  este  de  gasit,  decit  in  America (poate  il  gasim  si  in  ROMANIA).De moment nu  stiu nimic  despre  utilizare,dozare,daca  il gasim  putem  afla.Astept  raspuns  urgent.

stefan1

Sa inteleg ca ai loca americana? Se stie ca zonele calde sunt mai predispuse la aceasta boala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

CRISTI M

Avem acest medicament in uz veterinar , se numeste tilozina - un mare antibiotic ..Este o restrictie la el , sa nu depasasca o anumita concentratie %
NU SE CONSUMA CARNEA TRATATA  15 ZILE
LAPTELE 4 ZILE
Daca te intereseaza i-ti pot face rost .

D006

Aveti  praf? este  si  pt  mine  si  pt  voi ,este  o noua tehnica  de  lupta(cel  putin aici)

D006

Va  multumesc  pt  raspuns.

D006

Salut,
Sunt nou pe forum si am urmatoarea intrebare:toamna trecuta am gasit doua familii infestate cu loca.Intre timp stupii s-au depopulat si au murit,celelalte familii nu dau semne ca s-ar fi infestat.Este nevoie sa le fac tratament la toti supii?Si daca da, imi puteti spune cu ce anume?
Multumesc frumos,
Marian,Pitesti

bucovineanu

Citat din: stelutamonicaSalut,
Sunt nou pe forum si am urmatoarea intrebare:toamna trecuta am gasit doua familii infestate cu loca.Intre timp stupii s-au depopulat si au murit,celelalte familii nu dau semne ca s-ar fi infestat.Este nevoie sa le fac tratament la toti supii?Si daca da, imi puteti spune cu ce anume?
Multumesc frumos,
Marian,Pitesti
Mai intai bine ai venit pe forum.Trebuie stabilit de unde a aparut boala.Cate familii aveai in total?Te rog sa ne spui daca faci stuparit stationar sau pastorral. Cand ai descoperit loca? Inainte de a descoperi boala, ai schimbat rame de la familiile bolnave la ceilalti stupi? Ai introdus in stupina rame sau stupi vechi?Unde sunt stupii si ramele de la familiile bolnave?
Tratamentul se face cu oxitetraciclina, iar dezinfectia stupilor se face cu solutie de soda caustica 5% si flambare cu flacara. Dupa ce avem raspunsuri la intrebarile de mai sus putem spune mai multe.

D006

In  primul  rind  trebuie : sa  topesti fagurii de  la  stupii  respectivi,arzi  ramele,dezinfectezi  stupii prin flambare si spalare  cu soda  caustica  sau  soda  calcinata.In  primavara trebuie  facut un  tratament preventiv  la  toata stupina plus flambare la  toate cutiile.Prin tratamentul  cu  antibiotice nu  mai  poti vinde  mierea la ACA pt  ca  o sa  iasa  la  analize  rezidurile  de  antibiotic.
Retete: oxitetraciclina  1gr  in sirop de  zahar, se  administreza de trei  ori la  un  interval  de  o  saptamina.(1gr x3 =3gr pe  familie)
Daca  gasesti tilozina.:1,5 gr tilozina amesteci cu  50gr zahar  praf plus 30gr de  gelatina de  cirese(sirop).Acest  amestec il  aplici o  singura  data  in  niste  pliculete  de  hirtie  absorbanta  deasupra  ramelor  cu  puiet.
   
RETETA  ECOLOGICA:SIROP CU10% TINTURA DE  PROPOLIS LA10%   se  pun  9 litri  de  sirop plus 1 litru de  tintura la10%=10 L
50CC DOZA PE  FAMILIE
10.000CC/50=200 DOZE
Total  tratament  4 doze pt  fiecare  familie
200doze/4= 50  stupi
PREPARATUL  DE  1L DE  SIROP  CU 10%DE  TINTURA LA10% CONTINE 10CC PROPOLIS  PUR.(CALCULUL IL  FACI  TU  DUPA NECESITATI)
                                ,

PricopArthur

Citat din: stelutamonicaSalut,
Sunt nou pe forum si am urmatoarea intrebare:toamna trecuta am gasit doua familii infestate cu loca.Intre timp stupii s-au depopulat si au murit,celelalte familii nu dau semne ca s-ar fi infestat.Este nevoie sa le fac tratament la toti supii?Si daca da, imi puteti spune cu ce anume?
Multumesc frumos,
Marian,Pitesti
Cea mai sigura metoda este sa le dai foc cu totul. Pare drastica dar elimina orice posibilitate de infestare a altor stupi. Inchipuieste-ti ce se poate intampla daca alte albine vin la furat in lazile cu probleme.
Bine ai venit pe forum. Sper sa nu mai ai alte probleme similare.
Miere multă şi inimă curată!

D006

D-le  Pricop  e  corect,  dar  oamenii  lupta  cu  boli f grave si  nu  le  da  foc nimeni,albinele  sint  vietati  fara  vina(sa  incercam ,plus  ca  e  vorba de  bani)

D006

nu uitati ca loca este boala carantinabila ! e jale cu ea , singura solutie e focul ! :nono:

D006

3 grame de Oxi 100% la un litru de sirop.

PricopArthur

Citat din: abejaD-le  Pricop  e  corect,  dar  oamenii  lupta  cu  boli f grave si  nu  le  da  foc nimeni,albinele  sint  vietati  fara  vina(sa  incercam ,plus  ca  e  vorba de  bani)
Un coleg ce adusese stupii de pe langa Babadag (o zona recunoscuta la noi pentru padurile de tei) a gasit itr-un stup loca. I-am ars toti fagurii, am schimbat lada, si pana in toamna a fost tratat cu locamicin (cel putin asa mi-a spus proprietarul stupului). In toamna m-a chemat sa vad pregatirea de iernare, iar eu vroiam sa vad in mod expres acel stup. Boala nu disparuse. Seara, dupa ce nu a mai zburat albina o festila de sulf a rezolvat problema.
De aceea am spus ca e cea mai sigura metoda. Mai ales ca stelutamonica are doar 2 familii infestate. La anu poate avea toata stupina cu aceeasi problema, si alti vecini de prin zona.
E adevarat ca luptam cu boli grave, dar cand ai o gaina pe batatura care schioapata, mai bine ii faci operatie la gat decat sa mergi cu ea la doctor.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Multumesc pentru sfaturi.
Boala a aparut in primavara trecuta la 2 stupi.Pe vatra respectiva am 10familii.Nu am folosit rame de la cei bolnavi,in schimb la un moment dat unul din cei doi care era mai slab a fost atacat de albine hoate.Acesta in scurt timp a murit.Pe celalalt am incercat sa-l salvez dandu-i rame cu puiet de altul puternic,sperand ca intarindu-l se va autovindeca.Boala a continuat si-n aceasta iarna l-am pierdut si pe acesta.
Momentan cei doi stupi sunt inchisi langa ceilalti.Rame am mutat doar catre ei,nu si de la ei spre ceilalti.

PricopArthur

Citat din: stelutamonicaMultumesc pentru sfaturi.
Boala a aparut in primavara trecuta la 2 stupi.Pe vatra respectiva am 10familii.Nu am folosit rame de la cei bolnavi,in schimb la un moment dat unul din cei doi care era mai slab a fost atacat de albine hoate.Acesta in scurt timp a murit.Pe celalalt am incercat sa-l salvez dandu-i rame cu puiet de altul puternic,sperand ca intarindu-l se va autovindeca.Boala a continuat si-n aceasta iarna l-am pierdut si pe acesta.
Momentan cei doi stupi sunt inchisi langa ceilalti.Rame am mutat doar catre ei,nu si de la ei spre ceilalti.
Nu mi-as dori sa am stupii in apropiere. Mai ales daca a fost si furtisag dintr-un stup cu probleme. Cred ca analize ar trebui facute de la mai multi stupi in primavara devreme.
Miere multă şi inimă curată!