Descantec dupa boboteaza

Creat de gore, August 15, 2008, 02:08:37 AM

« precedentul - următorul »

gore

Stiati ca,..
  Astfel, in Bucovina, cand se scot, primavara, stupii de la iernat, se stropesc cu aghiazma de la Boboteaza si cu o crenguta de susai, si se descanta: "Harnici sa fiti, / Dimineata sa va treziti, / Sa va duceti si sa va hraniti, / Campii sa-i alergati, / Averea sa v-o castigati / Din mana cerului / si din grasimea pamantului / S-aduceti folos stapanului!" Cand toti stupii au fost asezati la locul lor, se pun noua ace, neintrebuintate, in urdinisul primului stup, descantandu-se: "Va dau armele turcului / si-ale neamtului / si-ale muscalului, / Sa nu va poata strica / Alte albine / Straine. / Da nici voi sa nu catati / Pe altele sa stricati! / De pamant sa va prindeti, / Gramagioara sa sedeti, / Cum sta poporul / In ziua de Boboteaza / Pe langa preotul / Care sta si ceteste / si apa o sfinteste!" Spiritul razboinic al albinelor poate fi sustinut astfel: primavara, cand se scot stupii, prisacarul da drumul albinelor printr-o piele sau printr-un gatlan de lup, zicand: "Cum sfarteca lupul oile / Asa sa catati / Sa sfartecati / Pre toate celelalte / Albine / Straine!" Am vazut ca nu numai in basme ci si in realitate albinele sunt conduse de o regina sau matca. Legendele romanesti mai spun ca peste toate aceste gaze minunate stapaneste Zana Albinelor, care are trup de albina, cap de femeie, si vorbeste omeneste.
  Foarte interesant, oare are vreun efect. Sigur cei credinciosi inclusiv eu am sa aplic procedeul.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming