alegerea tipului de stup

Creat de pngflorin, Octombrie 21, 2007, 02:37:32 AM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Vreau in primavara sa mai cumpar 6 familii de albine. In acest moment am orizontali, dar as vrea sa incerc si alt tip de stup.
Ce parere aveti de cel vertical cu 1/1 magazin ?
Ce parere aveti de etajat cu magazin 1/2 ?
Din cele trei aratate mai sus, care crede-ti ca este mai indicat in stuparitul stationar si pastoral doar la salcam, pe distante mici de 15 km.

bee_lover

Daca te bazezei numa pe stationar eu zic ca e mai bun cel cu cuib de 1/1 si cat de 1/2.In stationar se stie ca nu este asa productie mare,deci catul de 1/2 e mai potrivit.Plus ca pentru stationar nu merita sa dezvolti familiiele pe 2 corpuri de 1/1 ca daca vine o perioada fara cules consuma foarte mult si pana se dezvolta pe 2 corpuri tre sa folosesti diafragma si e mai mult de lucru.La cuib 1/1 si cat 1/1  e bine ca ai loc pentru culesuri bogate si familii puternice plus ca folosesti aceeasi marime de rame care conteaza mult uneori...Astept parerea altora...

D006

Practic stuparitul stationar. Folosesc doua tipuri de stupi:
Cuib 1/1 + magazin 1/2
Cuib 1/1 + magazin 3/4.
Imi plac mai mult stupii cu magazin 3/4 pentru ca au capacitate mai mare de inmagazinare a mierii, dar ... la culesuri abundente magazinul devine foarte greu si este periculos de a fi manipulat de catre o singura persoana.
Mi-a cedat coloana vertebrala si ma gandesc la Cuib 1/1 + 2 magazine 1/2.

ni_nacu

In orice stupina cativa orizontali sunt necesari.
Apoi daca vrei sa dezvolti o stupina de 100 sau mai mult e bine sa alegi multietajatul.
Daca te limitezi pana la 50 de stupi e de preferat verticalul cu caturi  1/2 , 3/4.
- de orizontali mai ai nevoie sa iernezi o familie slaba alaturi de cea de baza, sa inmultesti usor prin divizare o anume familie.
- multietajatul te scuteste de multe operatiuni ,lucru ce nu ai avea timp sa-l faci la 100 de stupi de alt tip,precum stii aici se lucreaza cu corpul de stup.
- verticalul e bun pentru calitatea mierii obtinute,la fecare cules poti stoarce etajul,asfel obtii miere cat de cat uniflorala,culoare frumoasa, in ramele de etaj nu a fost crescut puiet.
Toate astea au mai fost scrise si de asta am descris sumar.

D006

Florine ,am stupi normala jos si normala sus si altii cu 3/4 sus...In conditiile de cules pe care le am eu,in zona, am fost mai multumit de cei cu rama normala si sus si jos ..Anul acesta vreau sa in cerc si eu cu magazii de 1/2 cu tot calabalicul....izgonitor,...

pngflorin

Buna bio, ma intereseaza vertical cu cuib 1/1 si mag 1/1, cu tot tacamul : fund antivarooa, colector, podisor izgonitor, hranitor, rame, grila antisoareci, etc .Stii ceva despre preturi ? Poate ne asociem si obtinem de la furnizor un pret mai bun?
:hi:

PricopArthur

Domnilor, nu va pripiti. Mai bine sa o mai discutam inainte de a da banii.
    Eu am inceput cu 2 orizontali de la un coleg, ,,sa tin sculele in ele" si un roi prins intr-un pom. Am incercat diverse sisteme de stupi, inclusiv orizontal (22 rame) cu 2 fam. si cat 1/2. In momentul acesta am dadant jos si 3/4 in cat, iar la o parte am 3/4 +3/4, si posibilitatea de a adauga oricate caturi.
    Cel mai bine e sa ai aceeasi rama in toata stupina. Cu rama normala in cat, atunci cand e aproape plin, e f. greu de ridicat. Iti trebuie a 2 - a persoana sa te ajute. Bio, te rog sa spui daca e real sau nu. Nelu, in postrea de mai sus se plange de caturile 3/4. Rama nurmala e crunta.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Tocmai in aceasta idee de a avea in stupina numai un tip de rama vreau 1/1 cuib si 1/1 magazin, in acest moment am orizontali.
Intradevar cred ca sunt grei, dar ma gandesc la mag de 8 rame.

Cristian IONITA

pai ... ce treaba are ca-s numa 8 rame ... cantitatea de miere si implicit greutatea e cam tot pe acolo ... numa ca pe rama e mai mult
stiu ca munca cu 2 rame e mai complicata si .... mai scumpa (1 rama de 1/2 costa aporoape la fel ca una de 1/1, un corp de 1/1 e mul mai iewftin decat 2 de 1/2) dar ... cel putin dupa mine diferenta merita cu prososinta

pngflorin

D. Cristian, in ce consta aceasta diferenta intre 1/2 si 1/1, din experienta dv ?
Ma intereseaza parerea dv, pt ca inca nu mi-am luat, fiind la momentul in care adun info despre fiecare.
Duminica sunt la Ploiesti, poate vorbim.
Cu stima,
Florin.
:hi:

Cristian IONITA

din pacate eu la Poloiesti o sa fiu numai sambata
avantajele magazinului de 1/2 fata de 1/1 sunt cam urmatoarele:
1. greutatea magaziei mai mica => usurinta la manipulat
2. in rame de 1/2 mierea este capacita mai bine si mai rapid
3. primavara poti face extinderea cu magazinul si nu cu adaugare de rama cu rama
4. in centrifuga radiala ramele sunt extrase mai uniform
5. manipluarea lka descapacire mai usoara
6. riscul de ruipere a fagurilor vara pe caldura mai mic
7. ai mai multa modularite pe stup in functie de puterea familiei, poti pune 1 sau 8 sau chiar 3 magazine in dfunctie de "cat duce"
9. in plin cules poti face "inversarea" magazinelor => spor de cules

genutzu

Sunt posesor de stupi verticali cu corp superior de 1/1 si nu vad de ce se spune ca e f greu la manipulat corpul superior. Pai, ce treaba ai in corpul de jos ca sa/l dai pe cel superior deoparte. Eu in corpul de jos nu am treaba de primavara pana toamna cand suspend corpul superior.Daca vrei musai sa mai vezi ce e pe jos faci lucrul acesta dupa ce ai extras mierea din corpul de sus! Nu vad aici impasul!

balasbebe

daca nu ai de unde alege, poti sa faci dijn fiecare, ca si mine

pngflorin

D. Genuntzu stupii verticali sunt de 8, 10 s-au 12 rame?
Care crede-ti ca este mai bun, s-au astfel spus pe care il recomandati?
Florin.

Cristian IONITA

eu am cuib cu 10 rame si magazin de 9
cu toate acestea am avut surpriza ca matca sa-si faca de cap si-n cat
la anul o sa incerc varianta cu doar 8 rame in cat