Despre targuri

Creat de dragos2006, Februarie 22, 2009, 06:16:00 PM

« precedentul - următorul »

D006

Am fost la targul de la Campina,sambata.Am cumparat o centrifuga electrica,un bac de descapacit,masti apicole,protofil,afumatoare,perii si furculite de descapacit.F.interesanta manifestarea.De la mine-apicultor-au trecut la furnizori cam 4.000 lei.M-as bucura nespus daca ofertantii de miere-apicultori-vor fi reusit sa vanda miere si produse apicole,toti impreuna,macar de valoarea cumparaturilor facute de mine.
De ce fac aceasta remarca?Pentru ca daca alegerea Campinei ca targ de utilaje apicole este oarecum justificata de acoperirea zonala a necesarului de utilaje apicole,alegerea denumiri de "targ de miere"nu are acoperire din urmatoarele motive:
-oferta de miere "en detail"la Campina este cu mult peste capacitatea de absorbtie a acestei localitati;
-nu am vazut negocieri si/sau antecontractari intre apicultori si procesatorii de calibru sau mai mici,cu toate ca la un moment dat am zarit unul,care era ca si mine "privitor";
Ce as propune:Organizarea de targuri de miere,pe modelul celor de utilaje,unde sa se vanda si miere,atat en gross cat si in detail
Unde sa fie organizate?Acolo unde exista potentiale piete de miere  "la borcan"atat ptr micii producatori apicoli cat si ptr.procesatori
Cine sa le organizeze?Asociatiile de apicultori cu sprijinul financiar substantial al procesatorilor.
Una peste alta,manifestarea o consider o reusita si astept translatarea si la miere!