Test

Creat de stefan1, Decembrie 26, 2009, 10:29:19 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Testul de inteligenta al lui Einstein
- Este primul din categoria Testelor de inteligenta ( Teste IQ * ) si a fost conceput în secolul trecut de catre Albert Einstein. El sustinea ca 98% din locuitorii planetei noastre nu sunt în stare sa rezolve acest test de inteligenta.   
--------------------------------------------------------------------------------
Exista 5 case fiecare de alta culoare ;
In fiecare casa locuieste doar o singura persoana, fiecare de alta nationalitate ;
Fiecarui locatar al fiecarei case îi place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa ;
Nici una din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine acelasi fel de animal de casa ;
Britanicul locuieste in casa rosie ;
Suedezul are un câine ;
Danezul bea cu placere ceai ;
Casa verde se afla in stânga casei albe ;
Locatarul casei verzi bea cafea ;
Persoana care fumeaza Pall Mall are o pasare ;
Locatarul ce locuieste in casa din mijloc, bea lapte ;
Locatarul din casa galbena fumeaza DunHill ;
Norvegianul locuieste in prima casa ;
Fumatorul de Marlboro locuieste lânga cel care are o pisica ;
Locatarul care are un cal locuieste lânga cel care fumeaza DunHill ;
Fumatorul de WinField bea cu placere bere ;
Norvegianul locuieste lânga casa albastra ;
Germanul fumeaza Rothmans ;
Fumatorul de Marlboro are un vecin care bea apa.
INTREBARE: Ce nationalitate are proprietarul pestelui de acvariu?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

mi-a luat o ora
  secretul sta in acesta afirmatie :  Casa verde se afla in stânga casei albe ;

D006


D006

sterge raspunsul ca poate mai vor sa-l faca si altii !!!

D006

oricum ni se spune ca suedezul are caine deci mai ramna 4 variante si devine mai simplu.
  mai sunt doar 16 variante de raspuns ...

D006

Eram inca in liceu cand mi-a picat testul asta in fatza si dupa ceva mazgaleala pe hartie am taiat hartia in bucatele si am scris pe ea cate una din variabile si le-am asezat dupa descriere pana a iesit la iveala raspunsul.
Frumos testul.

Bătrânul

Nu va incurca faptul ca "Germanul fumeaza Rothmans ;" ??? :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

stefan1

Testul nu a fost chiar asa de greu. Cred ca Einstein a vrut sa ne flateze. Sau oamenii de acum sunt mai destepti decat cei de acum 100 de ani, ceea ce nu prea cred. Sau poate el avea o parere proasta despre oameni... Se spune ca a fost odata intrebat ce parere are despre afirmatia ca teoria lui a relativitatii nu ar fi inteleasa decat de doi oameni, la care el a intrebat: "Care este al doilea?".
Lulachy a scris primul raspunsul, dar l-a sters ca sa incerce cat mai multi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: dragos2006oricum ni se spune ca suedezul are caine deci mai ramna 4 variante si devine mai simplu.
  mai sunt doar 16 variante de raspuns ...
Cum suedezul stim ca are un caine, posesorul pestelui este de ales dintre celelalte  4 persoane. Daca am zice la intamplare, tot ar fi posibilitatea de 25% de a ghici raspunsul. Testul insa cere sa obtinem raspunsul prin deductii logice, nu prin incercari si aceasta e perfect posibil.
Dragos mai spune:"secretul sta in acesta afirmatie :  Casa verde se afla in stânga casei albe "
Eu zic ca toate informatiile date sunt absolut necesare.
Mai greu ar fi fost daca cerea rezolvarea fara hartie si creion.
Rezolvarea se aseamana cumva cu a unui joc de Sudoku.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Sa dau, totusi, solutia problemei:
In casa 1 sta norvegianul, casa e galbena, bea apa, fumeaza DunHill si are o pisica.
2/ danez/ albastru/ ceai/ Marlboro/ cal
3/ britanic/ rosu/ lapte/ Pall Mall/ pasare
4/ german/ verde/ cafea/ Rothmans/ peste
5/ suedez/ alb/ bere/ Win Field/ caine
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Interesant este ca acest test a fost urmarit de peste 100 de oameni dar numai 6 s-au bagat !

Simi

L-am rezolvat in 20 de minute dar ce era sa scriu gata ?
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

stefan1

   
      Vai de Invatamantul nostru!!!
În manualele de matematică şi în culegerile de exerciţii dedicate elevilor din ciclul primar se găsesc tot felul de probleme dificile. Este şi cazul problemei de clasa a II-a pe care o prezentăm mai jos:
  " Ionut şi Eva primesc fiecare o sumă de bani de la bunicul lor. Eva rămâne cu 5 lei, după ce cumpără 5 garoafe şi 5 trandafiri, iar Ionuţ rămâne cu 10 lei, după ce cumpără baloane pentru petrecerea organizată de ziua surorii lui mai mici, Ana.
Câţi lei a dat bunicul copiilor, dacă preţul unei garoafe este egal cu o doime din preţul unui trandafir sau cu un sfert din preţul unui set de 3 baloane, Ionuţ a cheltuit o sumă egală cu dublul sumei care i-a rămas, iar acasă copiii decorează curtea, punând alături fiecare floare cu un set de 3 baloane umflate şi nu rămâne niciun balon nefolosit?"
Odată cu introducerea clasei pregătitoare în învăţământul românesc, în programa elevilor de clasa a II-a şi-au făcut loc, pe lângă înmulţiri şi împărţiri, şi fracţiile. În plus, din anul şcolar 2014-2015, elevii de clasa a II-a lucrează cu numere de la 0 la 1000, nu de la 0 la 100, cum se întâmpla înainte de anul şcolar menţionat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Eu m-am saturat sa ii explic fiicei mele in clasa a II-a cum se rezolva ecuatii cu 3 necunoscute, date ca tema pentru acasa de catre o invatatoare care tot timpul se plange la sedinte ca are prea multi elevi in clasa (30 in loc de 28 cat ar fi prevazuti in nu stiu ce regulamente de-ale lor) si ca are si altceva de facut atat in timpul liber cat si in timpul programului... dar nu uita sa precizeze si faptul ca este disponibila sa faca, daca este solicitata, pregatiri suplimentare cu copiii, contra cost! Si tot eu am invatat-o cum sa rezolve probleme folosind metoda "segmentelor", provocand ostilitatea invatatoarei care a crezut ca am indraznit sa imi trimit copilul la pregatire, platita, la un alt cadru didactic! Cam astia ne sunt unii dintre dascalii pe mana carora ne trimitem copiii sa ni-i pregateasca pentru viata!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Martie 14, 2015, 03:27:49 PM
Eu m-am saturat sa ii explic fiicei mele in clasa a II-a cum se rezolva ecuatii cu 3 necunoscute, date ca tema pentru acasa de catre o invatatoare care tot timpul se plange la sedinte ca are prea multi elevi in clasa (30 in loc de 28 cat ar fi prevazuti in nu stiu ce regulamente de-ale lor) si ca are si altceva de facut atat in timpul liber cat si in timpul programului... dar nu uita sa precizeze si faptul ca este disponibila sa faca, daca este solicitata, pregatiri suplimentare cu copiii, contra cost! Si tot eu am invatat-o cum sa rezolve probleme folosind metoda "segmentelor", provocand ostilitatea invatatoarei care a crezut ca am indraznit sa imi trimit copilul la pregatire, platita, la un alt cadru didactic! Cam astia ne sunt unii dintre dascalii pe mana carora ne trimitem copiii sa ni-i pregateasca pentru viata!



Școlile distrug creativitatea:


http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity?language=ro

Sir Ken Robinson: Revolutionați învățământul!:

http://www.ted.com/talks/sir_ken_robinson_bring_on_the_revolution?language=ro

Ken Robinson: Cum scoatem învățămîntul din Valea Morții?


http://www.ted.com/talks/ken_robinson_how_to_escape_education_s_death_valley?language=ro