Ionut vlv

Creat de ionut vlv, Martie 14, 2015, 11:02:25 PM

« precedentul - următorul »

ionut vlv

si
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

ionut vlv

ceva zburatoare aproape de inflorire si producatorii de mana in plina activitate.
nu am vazut albine pe brad desi picaturile de mana erau prezente.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

oroles

Plante cum sunt cele cu galben am si eu, insa nu sunt vizitate de albine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Impresionanta vegetatie, daca spui ca este la 2000 m! Ar trebui sa le trimitem niste ciobanasi de-ai nostri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

    Ciobanasi cu 300 de stupi =)).Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Cristel

superba flora! nu stiu cat e de melifera, dar arata fantastic!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ionut vlv

nu puneam poze daca nu ramaneam impresionat de flora la altitudinea de 2000 si va asigur ca aparatul foto nu a surprins intreaga splendoare.muntii difera total de ai nostri,sunt munti numai cu asa zisa roca,calda  in special calcar.un alt avantaj(nu si pentru locuinte) e umiditatea din aer care foarte rar scade sub 60%.cea mai mare cat am stat eu acolo a fost de 77% cu cer senin si temperatura de 34 de grade(canicula ce a venit mai tarziu si la noi) facand aerul irespirabil dar totul este verde ca la noi in aprilie.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

NYK74

Citat din: ionut vlv din Iulie 09, 2015, 05:37:27 PM
albine foarte multe pe zmeur .nici macar o italianca.carnica era peste tot.
Se vede că ai nimerit in timpul când italiencele erau in concediu........ :rotfl:
Oricum zona  Trentino,Alto Adige,este superbă atât din punct  de vedere turistic, si nu numai.
In această toamnă cum ți-se prezintă familiile de albine?  :hi:7

ionut vlv

salut nyk74!pozele sunt facute in Alleghe si imprejurimi,nu Trentino.oricum superbe zone.
referitor la albine,pe scurt,fata de anul trecut populatie de doua ori mai mare per familie,varroua sub 10% fata de infestarea din 2014,provizii de iarna pur din natura 100%.atat de multa  pastura la sfarsitul lui septembrie   nu am avut niciodata in stupi.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

NYK74

Aveai dreptate cind spuneai ca sunt calcarosi deoarece Dolomiții (ital. Dolomiți, lad. Dolomites) sunt un lanț muntos situat la sud de Alpii Calcaroși, ei aparținând de Alpii Calcaroși din Sud. Îmi sunt mai cunoscuti Dolomitii văzuți din partea cealaltă Trentino Alto Adige, acum am inteles ca tu ai fost in partea cealaltă dinspre  regiunea Veneto-Belluno
,La mine au fost mai populați anul trecut, varooua si aici in zona mea e mai puțină anul acesta.
De ce zici provizii 100%din natură, anul trecut cum erau ,siropuri?.


ionut vlv

ooo,da!sirop la greu;dupa o primavara exploziva ce a culminat cu un cules la salcam mediocru ca sa nu-i zic altfel ,a  urmat o vara capricioasa ce mi-a inchis sezonul cu o spargere de dig si o inundatie.siropul ca si protofilul servit in toamna au fost facute in casa dupa retetele mele,astfel coloniile au iesit toate ok in primavara.2014 l-am pus langa 2000 si 2007 ca ani etalon ...
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

ionut vlv

ATENȚIE: în acest subiect nu s-a mai postat de cel puțin 120 zile.
Dacă nu sunteți sigur că e bine să răspundeți aici, vă rugăm luați în considerare deschiderea unui nou subiect.

:razz: :razz: :razz:
Daaa!
Strasnica palma peste obraz!
Bine v-am regasit dupa 3ani si jumatate!
Felicitari pentru mentinerea forumului in viata si pentru evolutie!Din pacate eu nu am fost in stare sa ajut.

pe scurt...desi pasiunea pentru albine nu a pierit,ma aflu in stadiu de a continua in ritm de melc aceasta indeletnicire.
probleme de sanatate,cotituri ale vietii si alte piedici m-au facut sa regandesc oportunitatile.
efectivul de albine a scazut la 35 de familii si o sa mai scada,camionul sta nefolosit de 3 ani,nu am mai facut deplasari in pastoral dar...microbul nu a disparut.
incepand din toamna pana acum am pierdut 20 de familii(unificarile le-am trecut la pierderi).
din august pana in octombrie am fost tintuit la pat mai mult sau mai putin,dar oricum in incapacitate de munca.tratamente ,stimulari si completari de hrana au fost
singurele lucrari facute in stupi,asta orbeste pt ca nu am fost in stare sa deschid nici macar unu.apoi incet,incet am incercat sa dreg busuiocul.e prima data in 23 de ani cand vad pe pielea mea(sau a albinelor) ca rozul poate palii in gri.
am renuntat la stuparitul pavilionar si probabil voi renunta si la stupul etajat.spatele meu a cedat definitiv si nici prea multe sperante de revenire la ce a fost inainte nu se intrevad.
acum,dupa controlul general,familiile sunt ok,provizii suficiente,continua dezvoltarea in ritm normal pentru zona mea.
anul asta va trebui sa intervin masiv pe intinerirea reginelor,sa incerc sa pastrez efectivul si nu sa il reduc asa cum cere anatomia.voi practica stuparit stationar,cu vatra fixa in gradina casei.
ale tineretii vise se pare ca au fost supraevaluate. :razz: :hi:



se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

stefan1


   Bine ai revenit!
  Daca am inteles bine ai avut probleme (si) cu ochii. E adevarat ca vederea buna este foarte importanta pentru un stupar, dar am mai scris, au fost chiar apicultori orbi.

  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3558.msg65141#msg65141

  Si eu fac stuparit stationar din motive de sanatate...  Judetul Valcea e unul din cele mai bune judete apicole. Sper ca si zona unde esti sa fie favorabila. Stationarii mai cauta sa isi diversifice ei insisi baza melifera. Important este sa nu se supraincarce zona, adica sa atraga amatori de 'masa intinsa'.
  Chiar daca ai mai pierdut din familii, cunostintele au ramas si o noua dezvoltare, daca este sanatate, nu este grea.
  Succes!    ^:)^
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ionut vlv

multumesc de incurajari!
probleme cu ochii nu sunt,ma refer la altele decat cele specifice varstei.
de vazut nu mai vedem ca la 20 de ani,asta e clar.
problemele sunt la coloana  plus o hernie hiatala destul de urata,
momentan inoperabil cu rezultate concrete si de durata.
cu alte cuvinte am cam terminat-o cu ridicatul.
adevarul e ca niciodata nu m-am protejat.

zona s-a supraincarcat haotic.pavilionul l-am desfintat si din aceasta cauza,dar si din cauza ca pozitia de lucru e peste ce pot eu suporta.
faptul ca stationezi mai mult de 2 ani pe o locatie da de gandit ca treaba merge excelent si nu e nevoie de deplasare.
in realitate motivele in cazul meu au fost altele.
mergem inainte!
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

NYK74

Bine ai re venit  :hi:
Sănătatea ar trebui să fie pe primul loc,chiar dacă noi mai mereu uităm asta,sau avem parte de accidente care nu depind în mare măsură de noi.
Zilele trecute mă gîndeam ,familiile sunt bine sănătoase fiindcă cel ce le îngrijește este în gradul de a face acest lucru,altfel rezultatul este invers.
Dispare îngrijitorul,dispar și albinele din curte.
Important că a rămas microbul,chiar dacă nr.de familii sa mai redus.
Multă sănătate.